RAZVOJNA ASTROLOGIJA
4. september 2024
Mars vstopi v znamenje Raka
Že stoletja poteka razprava o tem, ali smo ljudje sami po sebi dobri ali zli. Je vizija raja, v katerem »lev leži poleg jagnjeta«, nekakšna utopija, fantazija in naivnost?
In če je mogoče zgraditi svet, v katerem ljudem ne bo treba spopadati, ubijati, se neusmiljeno bojevati in tekmovati med seboj ter biti brez tega srečni?
Ali pa je vizija univerzalnega miru in ljubezni res nezdružljiva z biologijo naše vrste ali z živalsko naravo na splošno?
Ameriški etolog John Calhoun je v poznih šestdesetih in zgodnjih sedemdesetih letih 20. stoletja izumil znameniti eksperiment, imenovan »mišji raj«.
V zaprtem, laboratorijskem prostoru je mišim ustvarili idealno okolje brez groženj, plenilcev, v katerem je bilo udobje, veliko hrane in vode, navsezadnje je šlo za okolje omejeno na največ 3840 posameznikov.
V prvem (adaptacijskem) obdobju so se skotile prve miši nove generacije. To je bila najkrajša faza poskusa. V tem obdobju so si miši razdelile ozemlje in začele graditi prva gnezda.
Drugo obdobje je hiter razvoj. Število miši se podvoji vsakih 55 dni. Dominantni posamezniki, katerih družbeni položaj je višji, imajo več potomcev kot šibkejši posamezniki.
Tretje obdobje je čas stagnacije. Populacija se podvoji vsakih 145 dni. Pri samcih postopoma izgine sposobnost obrambe lastnega teritorija, pri samicah pa postane vse pogostejše agresivno vedenje in izgine materinski nagon – matere potomve zavračajo. V tej fazi je populacija miši dosegla vrh pri 2200.
Četrto obdobje je čas izumrtja, ko je stopnja rodnosti postala negativna, do 1588 dneva, ko je umrla zadnja miš, s čimer se je poskus končal. Pri samicah je postajalo vse manj možnosti, da bi zanosile, do konca poskusa pa je populacija povsem izgubila sposobnost razmnoževanja. Na 600 dan se je zadnjič skotila živ mladič. Na 920 dan je prišlo do zadnje paritve. To je bila najdaljša faza poskusa. Med mišmi je prišlo do popolnega izginotja socialnega vedenja, kot je obramba lastnega teritorija in potomcev. Njihove dejavnosti so bile omejene na zadovoljevanje naravnih potreb in čiščenje kožuščka.
Ta poskus so večkrat ponovili, vendar je bil rezultat vedno enak. Ustvarjanje idealnih, mirnih, toplogrednih razmer se konča z izumrtjem brez groženj, nevarnosti in bolezni živali.
Zdi se torej, da človek kot vrsta potrebuje izzive, težave, celo soočenja, tveganja in eksperimentiranje. Brez tega bo človeška vrsta degenerirala in izumrla.
Toda ali to pomeni, da smo za vedno obsojeni na boj, nasilje in agresijo? Morda pa bo nekega dne možno zgraditi svet, v katerem se energija Marsa usmerja na konstruktiven način, brez destrukcije in agresije, a hkrati s spoštovanjem moškosti, moči, poguma, tveganja, junaštva in svobode.
ASTRO TAROT IZIDA
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Opomba: Komentarje lahko objavljajo le člani tega spletnega dnevnika.